صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

بازگشت زندانیان آزاد شده طالبان به میدان جنگ

21-10-1389
تعدادی از زندانیان طالبان که پیش ازاین در زندان دولت و یا نیروهای خارجی بودند، پس از رهایی از زندان بخشی از جنگ طالبان را بر ضد دولت رهبری می کنند.
بر اساس گزارش طلوع نیوز، چند مقام افغان و خارجی تاکید کرده اند که تعداد از زندانیان پس از رهایی از زندان دوباره به میدان جنگ برگشته و باعث درد سر شده اند.به گفتۀ آنان اکنون حضور این فرماندهان به چالش هایی بزرگ در برابر نیروهای افغان و خارجی مبدل گشته است.
رسیدگی به پرونده های کسانی که به اتهام فعالیت های مسلحانه در برابر نیروهای افغان و خارجی در زندان های دولتی و خارجی در بند هستند، از مدت ها پیش مطرح بوده است؛ بویژه پس از جرگۀ ملی مشورتی صلح صد ها تن در پوشش همین روند از زندان آزاد شده اند.

اما اکنون گفته می شود که کسانی هم با سود بردن ازاین موضوع و نیز آن چه که فرمان های بخشایش از سوی رییس جمهور گفته شده است پس از آزادی از زندان برای نیروهای افغان و خارجی درد سر ساز شده اند.
به نظر می رسد که بخش های جنوبی به ویژه ولایت هلمند، بیشتر شاهد این رویداد ها بوده اند.
محمد گلاب منگل، والی هلمند دراین باره گفت با تأسف شمار زیادی از آن هموطنان که از سوی حکومت جمهوری اسلامی افغانستان، به ویژه از سوی رییس جمهور مورد ترحم و دلسوزی قرار می گیرند و آزاد می شوند و یا هم در نتیجۀ تلاش های رییس جمهور از زندان های گوانتانامو، بگرام و از زندان پل چرخی رها می شوند؛ از بدبختی شمار زیادی از آنان بر می گردند به فعالیت های مسلحانه می پردازند. ما در هلمند نمونه هایی از این داریم.
ملاعبدالقیوم ذاکر، ملا مرتضی، ملا نقیب، ملا رحمت الله مشهور به عزت و ملا جمعه خان مشهور به غزنه ای ، از مردانی هستند که پس از آزادی از زندان، به میدان جنگ برگشته اند و گفته می شود اکنون این پنج تن، از فرماندهان طالبان در ولایت هلمند هستند.
در همین حال یک فرمانده امریکایی در جنوب نیز، برگشت شماری از فرماندهان طالبان را که پیشتر زندانی بودند، تأیید می کند.وی گفت حتی شواهدی دربارۀ رهایی شماری از برنامه ریزان حمله های انتحاری وجود دارند؛ کسانی که با مدارک قوی، از سوی نیروهای امنیتی افغان بازداشت شده بودند.
این درحالی است که وزارت دفاع ملی از برگشت این فرماندهان به میدان های جنگ ابراز بی خبری می کند.

 

برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید